Voyager 1 ve 2 Nedir? Voyager Uzay Sondaları Nerede?

Voyager 1 ve Voyager 2, Güneş sistemi ve dışını yani yıldızlararası uzayı araştırmak için gönderilmiş uzay sondalarıdır. İnsanlık olarak içinde yaşadığımız uzayı anlayabilmemiz için bize uzaydan veriler gönderen yolcularımızdır. Bu yazıda sizler için Voyager uzay sondalaları hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Voyager 1 Nedir?

Nasa tarafından 5 Eylül 1977 yılında fırlatılmıştır. Birinci görevi Jüpiter ve Satürn gezegenlerini detaylı olarak inceleyerek, uyduları ve çevreleri hakkında bilgi toplamaktı. Ardından yoluna devam ederek yıldızlar arası uzaya açılan insansız uzay sondası, dış uzay hakkında elde ettiği bulguları Dünya’ya göndermektedir. Voyager 1 uzay sondası 722 kilo ağırlığındadır ve insansız bir uzay aracıdır. Dünya’dan en uzakta olan insan yapımı nesne Voyager 1’dir. Voyager 1’in üzerinde altın kaplama bir plak bulunmaktadır. Bu plakta Dünya üzerindeki farklı dillerde selamlamalar bulunmaktadır.

Voyager 1 Jüpiter'e yaklaşırken
Voyager 1 Jüpiter’e yaklaşırken.

Voyager 1 Hızı

Voyager 1 saatte 61.140 km hızla yoluna devam etmektedir. Yani saniyede 17 km yol katetmektedir.

 

Voyager 1 Nerede?

25 Ağustos 2012 tarihinde yıldızlararası boşluğa giriş yapan uzay aracı, uzayda belirlenmiş olan yörüngesinde sonsuzluğa doğru yolculuğuna devam edecek. 22 Eylül 2018 tarihinde Dünyadan 21 Milyar km uzaklıkta olan uzay aracının güncel konumuna buradaki link‘ten ulaşabilirsiniz.

uzay sondaları
Dünyadan gönderilen uzay sondaları ve güzergahları.

 

Voyager 2 Nedir?

Nasa tarafından 20 Ağustos 1977 tarihinde fırlatılmıştır. Uranüs ve Neptün’e ziyaret gerçekleştiren dünya yapımı ilk nesnedir. İnsanlık, derin uzay ve bu gezegenler hakkında bildiğimiz çoğu bilgiye ve fotoğrafa bu sonda sayesinde ulaşmıştır. Bu uzay aracının içinde de bir altın plak bulunmaktadır. Bu plağın içerisinde Türkçe, “Sabah şerifleriniz hayrolsun” sesli mesajı bulunmaktadır.

5 Kasım 2018‘de yıldızlararası uzaya ulaşan araç, uzayı ve uzayda Güneşten kaynaklanan rüzgarları anlamamıza yardımcı pek çok veriyi bizlerle paylaşmıştır. 

 

Voyager 2 Hızı

Saatte 57.890 km hızla ilerleyen uzay sondası saniyede 16 km yol katetmektedir. 

Voyager 2 Nerede?

Dünyadan yaklaşık 18 milyar km uzaklıkta bulunan Voyager 2’nin canlı konumuna buradan ulaşabilirsiniz. Kardeşi olan 1.araç gibi o da belirlenmiş yörüngesinde yoluna devam etmektedir. Uzmanların tahminlerine göre, eğer bir gök cismi ile çarpışmazlarsa bu iki uzay sondası da milyarlarca yıl uzayda ilerlemeye devam edecekler.

Araçlar yaklaşık 300 yıl sonra Oort bulutuna ulaşacaklar. Oort bulutu Güneş sistemini kaplayan bir kuyruklu yıldız kümesidir. Bu araçlar güneş sistemimizdeki gezegenleri geçmiş olsalar da, Teknik olarak bu kümeyi geçtikten sonra Güneş sistemimizi terk etmiş olacaklar.