Güneş Sistemindeki Gezegenler Nelerdir?

Bu yazımızda Güneş sistemindeki gezegenler nelerdir, Güneşe yakınlık sırasıyla tek tek gezegenleri inceleyeceğiz.

Güneş Sistemi Nedir?

  • Güneş sistemi; güneş ve onun kütle çekim etkisinde kalan gezegenler, asteroitler, kuiper kuşağı ve nesneleri, göktaşları ve kuyruklu yıldızlardan oluşur.
  • Güneş sistemindeki gezegenler güneşe yakınlık bakımından sırayla; Merkür, VenüsDünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün‘dür.
  • İlk dört gezegen yer benzeri iç gezegenler olarak adlandırılırken sonra ki dört gezegen de gaz devi dış gezegenler olarak adlandırılır.
  • Tam ortada yer alan Mars ile Jüpiter arasında ise Asteroit kuşağı bulunur.

Güneş Sistemindeki gezegenler güneşGüneş’in Özellikleri 

İçinde bulunduğumuz sisteme adını veren yıldızdır. 4,57 milyar yıl yaşındadır. Galaksi içerisinde cüce ancak güneş sistemi içerisinde oldukça büyüktür. (İçerisine 1 milyon 300 bin Dünya sığabilir.)

Neredeyse tamamı hidrojen ve helyum gazlarından oluşmasının yanı sıra ısı, ışık ve enerji kaynağıdır.MerkürGüneş Sistemindeki gezegenler merkür

Güneş sistemine en yakın gezegen Merkür, Güneş’in etrafında en hızlı dönen gezegen olarak adını Roma Mitolojisinde ki haberci Tanrı Merkür(Hermes)’den alır.

Güneş sisteminde ki en küçük gezegendir. Herhangi bir uydusu yoktur. Atmosferi yok denecek kadar ince olduğu için yüzeyinde pek çok krater bulunmaktadır. Atmosferin ince olmasının getirdiği bir özellikte; gece-gündüz arasında ki sıcaklık farklarıdır. Sıcaklık gündüzleri 430°C dereceye kadar çıkarken geceleri -183°C dereceye kadar düşer.

Güneş Sistemindeki gezegenler venüsVenüs

Adını Roma Tanrıça Venus(Aphrodite)’den alır. Dünya’nın kız kardeşi olarakta adlandırılır.(İki gezegen boyut, kütle, yapı ve yoğunluk bakımından çok benzerdir.)

Atmosferi oldukça kalındır bu da sera etkisine ve 500°C sıcaklığa sebep olur. Dolayısıyla sistemimizde ki en sıcak gezegendir. Venüs, diğer gezegenlerin aksine ters yönde döner ve uydusu yoktur.

DünyaGüneş Sistemindeki gezegenler dünya

Güneş sisteminde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegendir. Dünyamız kendi etrafında ki dönüşünü 23 saat 56 dakika 4 saniyede tamamlar. Eksen eğikliği sebebiyle mevsimler oluşur. Atmosferin %78’i azot,  %21’i oksijen ve %1’i diğer gazlardan oluşur, atmosfer sayesinde göktaşlarından da korunuruz.

Doğal uydumuz Ay’ın ise atmosferi yoktur bu sebeple yüzeyi kraterlerle kaplıdır. Kendi ışığı yoktur, Dünya’dan aldığı ışığı yansıtır. Ay’ın Dünya’nın etrafında dönmesiyle denizlerde ve gel-git olayı yaşanır.

Güneş Sistemindeki gezegenler marsMars

Adını Roma Tanrısı Mars(Ares)’dan alır. Yüzeyinde ki demiroksitten dolayı kızılımsı bir rengi vardır bu yüzden “Kızıl Gezegen”de denir. Phobos(Korku) ve Deimos(Dehşet) adında iki uydusu vardır. Güneş sisteminde ki en büyük dağ olan Olimpos Dağı’da Mars’ta bulunmaktadır.

Dünya ile benzerlikler göstermesi ve konumundan dolayı yaşanılabilir olduğu düşünülmektedir. Bunu araştırmak için bir çok araç gönderilmiştir ve gönderilmeye de devam etmektedir.

Jüpiter

Güneş sisteminde ki en büyük gezegendir. Çoğunlukla Hidrojen(H) ve Helyum(He)’den oluşur. 79 Adet uydusu vardır, bunlardan en bilinenleri; IO, Ganymede, Callisto ve Europa’dır. Yaz aylarında 4 uydusuyla birlikte Dünya’dan gözlemlenebilir.

Satürn

Halkasıyla bilinen bir gezegendir. Halkalar buz parçacıkları, küçük kaya parçaları ve tozdan oluşmaktadır. Ekim 2019’da keşfedilen 20 uydusuyla birlikte toplamda 82 adet uydusu vardır. Bunlardan en önemlisi Titan’dır. Atmosferi Dünya’nın ilk zamanlarında ki haline benzemektedir bu da Titan’ın daha sonra yaşanılabilir bir yer olma olasılığını güçlendirmektedir.

UranüsGüneş Sistemindeki gezegenler uranüs

Güneş sisteminde ki en soğuk gezegenlerden birisidir. Neptün ile birlikte “Buz Devleri” olarak adlandırılırlar. Atmosferinde bulunan Metan gazı gezegene rengini verir. Uranüs’te Venüs gibi doğudan batıya döner. 27 adet uydusu bulunur, en bilineni Miranda’dır.

Güneş Sistemindeki gezegenler neptünNeptün

Güneş sisteminde ki son gezegendir ve yeri matematiksel tahminler sonucu belirlenmiştir. Uranüs gibi rengini Metan gazından alır fakat Uranüs’e göre daha parlak ve belirgindir, bunun sebebi farklı bir içeriğide barındırması olmalıdır. Toplamda 14 uydusu vardır.

Bonus: Plüton 

Cüce gezegen olarak adlandırılır. Gezegen olarak kabul edilmesi için gereken 3 koşuldan bir tanesini yerine getiremediği için gezegen olup olmadığı konusu hala tartışmalıdır. Güneş’in yörüngesi dolaşıyor, küresel yapısını koruyacak yerçekim kuvvetine de sahip fakat çevresinde ki gök cisimleri Plüton’dan daha büyük ve daha fazla yerçekimine sahip olduğu için Plüton maalesef gezegen değil. 🙂

Kaynak: Britanicca

Listelist