Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Yenilenebilir Enerji kaynakları ya da bilinen diğer ismiyle sürdürülebilir enerji kaynakları, Dünyanın geleceği açısından çok büyük öneme sahiptir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için yaygınlaşması gereken temiz enerji kaynakları, nükleer enerji ve çevreyi kirleten (Petrol, kömür vb.) enerji türlerinin en büyük alternatifidir.

 

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir enerji; doğada süregelen enerji kaynaklarından beslenen, kullandığı kaynakları tüketmeyen ve karşılığında dünya için kirli çıktılar vermeyen enerji türüdür.

Güneş, rüzgar, deniz, yer altı kaynakları gibi dünyamızda bulunan ve bulunmaya devam edecek kaynaklar aslında yüksek miktarda enerjiye sahiplerdir. Nükleer enerji santralleri, kömür, doğalgaz, petrol gibi girdilerle çalışan santraller oluşturdukları enerjinin yanında Dünya’ya zararlı atıklar ve gazlarda oluştururlar. Sürdürülebilir enerji kaynakları ise CO2 salınımı vb zararlı gazlara, radyoaktif atıklara sebep olmazlar.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları;

  • Güneş enerjisi
  • Rüzgar enerjisi
  • Hidroelektrik enerjisi
  • Jeotermal enerjisi
  • Biyokütle enerjisi
  • Hidrojen enerjisi
  • Dalga enerjisi
  • Gelgit enerjisi

Astronotlar uzayda ne yaparlar

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, güneşin dünyamıza yolladığı ışınlardan elde edilen enerji türüdür. Biz kullansak da kullanmasak da Güneş dünyamıza saniyede ortlama  3.86×1020 MW enerji yollamakta. Bu enerjinin tümünü kullandığımızı düşünsenize. Başka hiçbir enerji kaynağını kullanmamıza gerek kalmazdı.

Güneş enerjisi solar panel (Güneş paneli) adını verdiğimiz enerji toplama hücreleri ile elde edilir. Güneş panellerinden elde edilen enerjiler doğrudan kullanılabilir yada depolanabilir. Genelde yaygın olarak evlerde su ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda güneş enerjisiyle çalışan elektronik cihazlar ve araçlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. 

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisi üretimi
Elektrik üreten Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi; rüzgarın döndürdüğü motorların tersine çalışmasıyla oluşan jeneratör etkisiyle elektrik üretilmesini sağlar. Rüzgar türbinlerini düşünün: Bu kadar geniş kanatlara sahip olmalarının sebebi budur. Rüzgar yardımıyla dönen pervaneler diğer taraftan çıktı olarak elektrik üretilmesini sağlar. Bu enerji depolanabilir ve evlere, mahallelere, iş yerlerine enerji sağlama konusunda etkilidir.

 

Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimini anlayabilmek için siz de çok basit bir proje yapabilirsiniz. Bir dc motor, bir pervane ve bir basit led satın alabilir ya da doğrudan Rüzgar Enerjisi Dönüşüm Seti alabilirsiniz. Motora elektrik verdiğinizde pervane nasıl dönüyorsa, pervaneyi de yeterince hızlı çevirirseniz motorun giriş uçlarından enerji çıkışı alırsınız.

 

Hidrolik enerjisi nedir
Hidrolik Enerji Nasıl Üretilir?

Hidrolik Enerji

Hidrolik Enerji; yukarıda bahsettiğimiz rüzgar enerjisi üretimi ile aynı mantığa sahip bir enerji üretim tarzına sahiptir. Akış hızı yüksek olan su kaynaklarında yada su tahliye kanallarına kurulan bir düzeneğin dönmesiyle mekanik kuvvet elektriksel kuvvete dönüştürülür. Böylece enerji elde edilmiş olur.

 

Jeotermal Enerji

Jeotermal enerji, yeraltında bulunan sıcak kaynak sularından ve o suların buharlarından elde edilen enerji türüdür. Jeo yeryüzü termal ise ısı anlamına gelmektedir. 

 

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin