Tesla’nın Yeni Pil Teknolojisi : Tesla Aküleri 1 Milyon Mil Gidecek.

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Tesla ile ortaklaşa projeler yürüten Dalhousie Üniversitesi: ”Yakında elektrikli araba pilleri 1 milyon kilometre ömre sahip olacak.” Geçtiğimiz Nisan ayında Elon Musk, Tesla otomobillerin toplamda 1 milyon mil (yaklaşık 1.5 milyon kilometre) gidebilecek bir pil ömrüne sahip olacağını vaat etmişti. Bu iddiayı ortaya attığında Elon Musk’ın fikri çoğu kişiye gerçekçi gelmemişti.

 

Tesla Hangi Pili Kullanıyor?

Bilindiği üzere lityum iyon piller şarj ettikçe ömürlerinden biraz kaybederler. Telefonlarınızı düşünün. İlk aldığınızda tam şarj 1-2 gün giderken belki aylar sonra günde iki kez şarj etmeniz gerekebiliyor. Bu yeni teknoloji ile Tesla piller 4000 kez şarj edilebilir olacak ve güçlerinden sadece yüzde  10 kaybedecekler. İddia bu yönde.

Bir de şu bilgiyi vermekte fayda var. Bu piller tek seferde bir milyon mil gitmeyi vaat etmiyor. Böyle bir şey zaten mümkün değildir. Bir milyon mil araba pilinin toplam ömrü boyunca arabanın yapacağı sürüş kilometresidir.

 

Tesla Araba Kaç Km Gidiyor?

Tesla Elektrikli Arabalar ful dolu pil ile 550km civarı yol katedebiliyor. Yeni teknoloji ile bu sürenin iki katına çıkacağını belirten uzmanlar, elektrikli araba sektörünün çok daha büyüyeceğini belirtiyorlar. Bilindiği üzere saatte 200 km/h hıza ulaşabilen bu araçlar performans kaybı yaşamadan ve 1000km yolu şarj gerektirmeden gidebilirse herkesin ilk tercihi haline gelirler.

 

Tesla araba pili
Tesla otomobillerde araba pilleri aracın alt yüzeyinde uzunlamasına yer almaktadır.

 

En Güçlü Li-Ion Pil

Dünyanın önde gelen lityum-iyon araştırmacılarından fizikçi Jeff Dahn liderliğindeki Dalhousie grubu, bu pilin benzer lityum iyon pillerden çok daha iyi bir performans sergilediğini belirtiyor. Tesla ürünlerindeki yeni pil teknolojisi özellikle uzun mesafe yolculuklar için harika bir çözüm oluşturacak gibi gözüküyor.

Yine de ilginç olan, yazarların sonuçları bir buluş olarak müjdeleştirmemeleri. Aksine, diğer batarya araştırmacıları için bir kriter olarak bilgileri herkesle paylaştılar. Dahn ve ekibi, yeni pil ve kullanılan materyallerle ilgili herkesle paylaştı ve Ar-Ge gelişmeleri için referans olmasını dilediğini belirtti. 

Tesla NMC Pil (NMC Battery Technology)

Tesla’nın pilini diğer pillere göre öne çıkaran özelliğe değinecek olursak: Jeff Dahn ve ekibi kısaca NMC olarak adlandırılan lityum nikel manganez kobalt oksit (Linimncoo2) pil teknolojisini kullanmışlardır. Bu teknolojiyi ilk olarak kullanan kişi değiller. Ancak bu projeyi öne çıkaran ve başarılı kılan bir nokta var.

Pilin katot (Artı) ucunda NMC, anot (eksi) ucunda ise grafit kullanılmıştır. Bu bileşenlerin hiçbiri diğer akü üreticilerinin kullandığı bileşimlerden çok farklı değildir, ancak üretici ekip NMC katodunun yapısına farklı bir yaklaşım getirmiştir. Çok sayıda küçük kristal kullanmak yerine (Tüm akü üreticileri bu yöntemi kullanmaktaydı), şarj ve boşalma durumlarında aküde kaybı önleyici büyük tek bir kristal kullandılar.

 

Kaynaklar: https://www.theengineer.co.uk/tesla-million-mile-battery/

https://www.wired.com/story/tesla-may-soon-have-a-battery-that-can-last-a-million-miles/

 

Bilimsel makalelerinizin sitemizde yayınlanmasını ister misiniz. Buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin