Robotik ve Robotik Kodlama Nedir?

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Robotik ve Robotik Kodlama dendiğinde aklımıza robotların her alanda aktif olduğu bilim kurgu tadında bir gelecek gözümüzde canlanıyor. Gelin hep beraber bu kavramların ne anlama geldiğine bakalım.

Robotik Nedir?

Robotik; makinelerin yazılımsal arayüzler yardımıyla otonom, insansız ya da akıllı makine versiyonuna getirildiği endüstrinin genel adıdır. Robotların olduğu her alanda robotikten söz edebiliriz. Günümüzde ürünler hızla robotik teknolojiler yardımıyla yenilenmektedir. Bunun sonucu olarak akıllı makineler, yapay zekalar, insansız araçlar hayatımızın her alanında yer almaya başlamaktadır.

Mühendislik bilim dallarının gelişmesiyle Türkiye’de adından sıkça söz ettirmeye başlayan robotik dalı ile; Başta mekatronik mühendisliği, yazılım mühendisliği, makine, elektronik ve bilgisayar mühendisleri ilgilenmektedir. Henüz eğitim hayatının erken döneminde olan okurlarımız bu meslek dallarına yönelerek Robotik sektöründe çalışabilirler.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama; makinelerin ya da sistemlerin mikrodenetleyiciler ve yazılım yardımıyla akıllı hale getirilmesi işlemidir. Makinelere yazılım ekleyerek akıllı makineler, akıllı projeler, insansız araçlar, insansız hava araçları, yapay zeka bilgisayarlar yapmanın yoludur. Yukarıda da bahsettiğimiz robotik sektöründe gerçekleşen aktivitelerin tamamı kodlama ile gerçekleşir.

Robotik Kodlama Eğitimi

Ülkemizde Kodlama eğitimi ilkokul seviyelerine kadar inmiş durumdadır. İlk ve orta seviye okullarda, üniversitelerde pek çok örneğini görmekteyiz. Bunun dışında pek çok Arduino kursu bulunmaktadır. Herkesin kaydolabileceği ücretli yada ücretsiz kursları internet ordamından takip edebilirsiniz. 

Robotik Kodlama Malzemeleri

Robotik Kodlamanın başlıca malzemesi programlama kartlarıdır. Bunlardan en popüler olanları ise Arduino ve Raspberry Pi programlama kartlarıdır.

Arduino, üzerinde analog ve dijital bağlantı pinleri bulunan bir programlama kartıdır. Üzerindeki pinlere sensörler bağlanabilir. İçine atılan yazılım sayesinde sensörlerden gelen veriler incelenebilir ve bu verilerle işlemler yaptırılabilir. Örneğin sensörden gelen sıcaklık verisine göre pervaneyi çalıştır gibi. İnternet ortamında binlerce Arduino projesinin yazılımı hazır halde bulunmaktadır. Arduino ile ilgili detaylı bilgi için Arduino Nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

STEM Robotları Nelerdir?

STEM; Science (Bilim), Teknoloji, Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kodlama eğitimi çoğu zaman bu isimle anılmaktadır. Kodlamayı anlamanın en etkili yollarından biri de bu robotlarla çalışmaktır. Başlıca STEM eğitim robotları:

  • mBot
  • Lego Robotları
  • MatataLab gibi robotlardır.
Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin