En İyi Bilgisayarı Alt Eden Teknoloji – Kuantum Bilgisayar Nedir?

Google tarafından 23 Ekim tarihinde yapılan duyuruya göre ilk kez bir kuantum bilgisayar, standart bilgisayarların en iyisini alt etmeyi başardı. Bilgisayar için çok zorlu olan bir işlemi çok daha kısa bir süre içerisinde yerine getirdi.

Araştırmacılar, görevi günlük bilgisayarlarda bulunan bitlerin kuantum versiyonu olan sadece 53 qubitlik (kuantum bit) bir çip ile gerçekleştirdiler. Böylesine küçük bir çiple bu kadar yüksek hacimli işlemler yapabilmek gerçekten büyüleyici. Ancak hemen sevinmemek gerek. Kuantum bilgisayarların hayatımıza girmesi ve bu hızları bize sunması daha çok vakit alacak. Çünkü yapılan bu işlem zaten kuantum bilgisayara avantaj sağlayacak şekilde geliştirilmişti. Yine de bu teknoloji açısından gerçekten önemli bir gelişme.

 

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Hepimizin bildiği ve kullandığı bilgisayarlarımız işlemleri bit‘lerle yapar. Bit İkili rakam yani binary digit‘in kısaltmasıdır. Bit denen kavram 1 yada 0’dır. Yani bilgisayarda yaptığımız herşey 1’ler ve 0’lardan ibarettir. 8 bit yanyana gelerek 1 byte oluşturur. Megabyte, Gigabyte gibi kullandığımız kavramların temeli işte budur.

Kuantum bilgisayar ise; qubitlerden oluşur. Qubit’in değeri 1 veya 0 olabilir. Ancak aynı anda her ikisi de olabilir. Biraz kafa karıştırıcı değil mi 🙂 Aslında kuantum bilgisayarları kendisine gelen soruya soruyla cevap verirler. Doğrudan cevabı vermek yerine algoritmayı şekillendirirler. Bu sebeple yapay zeka uygulamalara en çok katkıyı kuantum bilgisayarlarının vereceği söylenmektedir.

Qubit nedir

Kısa bir ekleme daha yapmak gerekirse kuantum bilgisayarlarının kullandığı bitler, yani qubitler sadece 1 ve 0 dan oluşmazlar. 10,11,00,01 olabilirler. Kuantum bilgisayarlar kendini geliştiren yapay zekalarda ve özellikle uzay ve güneş sistemi simülasyon uygulamalarında çığır açacak diyebiliriz.

 

Quantum Bilgisayarı Üreten Şirketler

  • D-Wave: Quantum bilgisayarını ilk ticarileştiren şirket Kanada merkezli D-Wave şirketidir. Nasa ve Google dahil olmak üzere bir çok şirkete satış yapmış bulunmaktadır.
  • IBM Q: Kuantum bilgisayarı alanında çığır açan bir yeniliği IBM firması Q adını verdiği bilgisayarı ile başlattı. Bu bilgisayarı tamamen dünyaya açık şekilde hizmete sundu. Bu bilgilerin tümüne bu siteden ulaşabilirsiniz.
  • Google: Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Google bu yeni teknolojiye öncülük eden şirketler arasında yer almakta. IBM şirketi Google’ın başarısının gerçeği yansıtmadığını iddia etse de gelecekte Kuantum teknolojisini çokça duyacağımız kesin.
  • Microsoft: Bill Gates’in şirketi de bu teknolojide geri kalmak istemeyenlerden. Diğer rakiplerine nazaran bu teknolojiye farklı bir açıdan yaklaşan Microsoft Topolojik Kübitler geliştirmeyi amaçlıyor.