Koronavirüs Neden Çocuklara Bulaşmıyor, Corona Virüsü Kimlere Bulaşır

Koronavirüs bir süredir tüm Dünya’da gündemi meşgul etmekte. Peki bu virüs kimlere bulaşmakta? Yapılan araştırmalar ve istatistikler bu hastalığın genelde orta yaş ve üzeri insanlarda ölüme yol açtığını, çocukların ise bu hastalığa yakalanmadığını göstermektedir. Eğer korona virüsü hakkında bilgi sahibi değilseniz buraya tıklayarak Coronavirüs nedir yazımızı okuyabilirsiniz.Corona Virüs Kimlere Bulaşır

Çin’de yeni bir koronavirüs patlak vermesi üzerine  1000’den fazla insan hayatını kaybetti. Ancak şaşırtıcı bir şekilde bir grup bu hastalıkla çok iyi bir şekilde baş etti: çocuklar.

2019-nCov (Corona Virus) gençler de dahil herkese bulaşmakta. Hatta Çinli sağlık yetkililerine göre iki yeni doğan bebek bile hastalar arasında. Ancak araştırmalara göre koronavirüs teşhisi konan çok az sayıda çocuk var! Hastalığa yakalananların ve hayatını kaybedenlerin ezici bir çoğunluğu 49-56 yaş aralığında.

Çocukların sadece 2019-nCoV olarak adlandırılan virüse karşı değil, başka hastalıklara karşı da daha dirençlidir. Suçiçeği, kızamık, MERS ve SARS hastalıkları da bunu istatistiklerle ortaya koymuştur. Uzmanlara göre bunun çok güçlü bir nedeni var. Bağışıklık sistemi..

Çocukların Bağışıklık Sistemi

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi patojenlere karşı ilk savunma hattıdır. Bu sistemdeki hücreler yabancı işgalcilere hemen yanıt verirler. Dışarıdan katkılı bağışıklık sistemi, belirli patojenleri tanımayı öğrenir ancak yanıt verme süreleri uzundur. 2019 nCoV’a maruz kalan çocuklarda doğuştan gelen bağışıklık tepkisi daha güçlüdür ve yetişkinlerden daha kolay enfeksiyonla savaşabilirler.Kısacası çocukların doğuştan sahip oldukları bağışıklık sistemleri, onları hastalıklara karşı yetişkinlerden daha dayanıklı hale getirmektedir. Başka bir örnek verecek olursak: Yetişkinlerin suçiçeği nedeniyle hayatlarını kaybetme ihtimalleri çocukların 25 katıdır.

Yaşlanma ve Bağışıklık Sistemi

Araştırmalar, yeni tip koronavirüsüne yaşlıların daha çok maruz kalmasının bir çok sebebi olduğunu söylemekte. Aslında çocuklarda herkes gibi hastalığı kapıyor ancak daha çabuk atlatıyorlar.

Yetişkin bireyler, çocuklara göre zaman içinde çok daha fazla sigara dumanına ve çevre kirliliğine maruz kalmıştır. Bir diğer faktör ise yetişkin bireyler zaman içerisinde çok daha fazla hastalık görmüştür. Bu da doğuştan gelen bağışıklık sistemlerini zedelemiştir. Diyabet, kalp hastalıkları, obezite gibi sayılabilecek pek çok yan hastalığa sahip insanlarda ise corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetme oranı gittikçe artmaktadır.

 

Kaynak: Livescience