Hantavirüs Nedir? Çin’de yeni ortaya çıkan Yeni Enfeksiyon

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs’ün ardından Çin’de bir virüs daha ortaya çıktı; Hantavirüs! Peki Hantavirüs nedir gelin yakından bakalım

Global Times’ın haberine göre Çin’in Yunnan eyaletinden Shandong’a otobüsle seyahat eden bir kişinin hantavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Otobüste seyahat eden diğer 32 yolcunun da hantavirüs nedeniyle karantinaya alındığı öğrenildi.

Hantavirüs Nedir?

Hantavirüs adı Dr. Lee Ho-Wang tarafından Hantaan virüsünün (Kore kanamalı ateşine yol açan virüs) izole edildiği Hantan Irmağı’ndan gelmektedir. Hantaan virüsü ile ilişkilendirilen hastalığa Kore kanamalı ateşi veya Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş adı ile böbrek sendromlu kanamalı ateş adı verilir. Geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan, kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’de yine Hantavirüs’ün bulunduğu virüs ailesindendir. (Bunyaviridae)

Hantavirüs Nasıl bulaşır? Nerelerde görülür?

Fareler ve diğer bazı kemirgenler hantavirus taşıyıcısıdır. Virüs en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir. Virusu taşıyan kemirgenlerin idrarı, dışkısı çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir. Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Dünyada da oldukça yaygındır.
Virüs’ün insanlara enfekte kemirgenlerin dışkılarıyla, bunların solunmasıyla geçtiği düşünülmektedir. İnek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyseler onların dışkılarını taşıyarak aracılık yapabilirler. Kemirgenin insanı ısırmasıyla geçmesi düşük olasılıklıdır. Temasla insandan insana geçmez.

hantavirüs

Hantavirüs’ün Belirtileri Nelerdir ?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır.
Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrı, ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi erken belirtiler görülebilir.
Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir.Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Tedavisi var mı?

Hantavirus enfeksiyonun aşısı veya spesifik bir tedavisi yoktur.Hastanın şuan coronavirüs’te yapıldığı gibi, hayati fonksiyonları desteklenmelidir.
Korunmak için kemirgenlerle fiziksel temas en aza indirgenmelidir.

Biyolojik Silah mı?

Kore kanamalı ateşi (Hantavirüs) ABD tarafından muhtemel bir biyolojik savaş aracı olarak araştırılan bir düzine hastalık yapıcı arasından, üç kanamalı ateşten birisidir. Daha sonra biyolojik savaş programı durdurulmuştur. (1975)

Hantavirüs nedir sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. Eğer yazıyı beğendiyseniz sağlık kategorimizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Kaynak;
Yüksel O., Erdem R. (2016) Biyoterörizm ve Sağlık. Hacettepe Sağlık İdaresi Dergisi 19(2): 203-222

Hantavirüs ve Enfeksiyonları, Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi