Corona Virüsü (Koronavirüs) Nedir? Nasıl Bulaşır, Tedavisi Nedir

Çin’de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde yayılmaya başlayan corona (korona) virüsü nedir, coronavirus nasıl tedavi edilir, nasıl bulaşır gibi soruları blog yazımızda sizler için araştırdık.

Corona Virüsü Nedir?

Koronavirüs, daha çok hayvanlarda bulunan geniş bir virüs grubunun ismidir. Aslında tek bir hastalığı yada tek bir virüsü betimlememektedir. Korona virüs yıllar önce yine Çin’de ortaya çıkan SARS virüsünün bir benzeri olarak ortaya çıkmıştır. Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana yüzlerce insana bulaştığı bilinmekte. Virüsü ilk kez çözen bilim adamı Leo Poon, hastalığın muhtemelen bir hayvandan başlayarak insanlara yayıldığını düşünmekte.

Wuhan koronavirüsünün ne kadar ölümcül olduğu henüz belli değil, ancak ölüm oranları şu anda hem MERS hem de SARS hastalıklarından daha düşük. Uzmanlar, salgın geliştikçe bu oranın değişebileceğini vurguluyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, hastaların nasıl izleneceği ve hastalara nasıl davranılacağı da dahil olmak üzere ülkelere buna nasıl hazırlanabilecekleri konusunda rehberlik sundu. İşte koronavirüsler hakkında bilmeniz gerekenler:Coronavirus Belirtileri

Bu virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Coronavirüs semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen bir baş ağrısı ve belki de birkaç gün sürebilen bir ateşlenme bulunur.

Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve çok genç olanlar için, virüsün pnömoni veya bronşit gibi daha düşük ve çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına neden olma ihtimali vardır.

Ölümcül olduğu bilinen, geçmişte görülmüş birkaç koronavirüs örneği bulunmaktadır. Bunlar MERS ve SARS olarak bilinmektedir.

MERS Virüsü Nedir? 

MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu solunum sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da ortaya çıktı ve ciddi solunum problemlerine neden oldu. MERS virüsüne yakalanan hastaların dörtte üçü hayatlarını kaybetti.

SARS Virüsü Nedir?

SARS olarak da bilinen şiddetli akut solunum sendromu, daha ciddi semptomlara neden olabilen diğer koronavirüstür. İlk olarak güney Çin’deki Guangdong eyaletinde ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) belirlemelerine göre ciddi solunup problemlerine neden olan SARS, aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı ve böbrek yetmezliğine neden olmaktaydı. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların % 0-50’si arasında değişmekte olup yaşlılar en savunmasız durumdaydı.

Araştırmalara göre Wuhan korona virüsü SARS ve MERS’e göre daha hafif gözükmekte.Korona Virüsü Nasıl Yayılır?

Virüsler hayvanlarla insan temasından yayılabilir. WHO‘ya göre, bilim adamları MERS’in develerde başladığını düşünüyor. SARS’ın ise kedilerden yayıldığı düşünülmekte. Yetkililer, Wuhan’daki mevcut salgına hangi hayvanın neden olduğunu henüz bilmiyorlar.

Virüslerin insandan insana; öksürük, hapşırma veya el sıkışma yolları ile bulaşmakta. Virüs, enfekte olmuş bir kişinin dokunduğu ve daha sonra ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunarak da bulaşabilir. Bakıcılar bazen CDC’ye göre bir hastanın atığıyla maruz kalabilir.

Corona Virüsü Tedavisi

Şuan için bu virüslerin özel bir tedavisi yoktur, ancak araştırmalar devam etmektedir. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine gider ve uzmanlar erken teşhis ve bakım önlemi almayı önermektedir. Eğer standart bir soğuk algınlığı durumunda kendizi normal şartlardan çok daha kötü hissediyorsanız doktora başvurmanız gerekmektedir.

Doktorlar ağrı veya ateş kesici ilaçlarla semptomları hafifletebilir. CDC, bir oda nemlendiricisinin veya sıcak bir duşun boğaz ağrısına veya öksürüğe yardımcı olabileceğini söylüyor. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve mümkün olduğunca uyumak bu hastalığa karşı diğer bir tedavi aracıdır.Korona Virüsü Korunma Yolları

Bu hastalıktan korunmanın temel yollarından biri temizliktir. Çevremizin Çin’de üretilen ürünlerle dolu olduğunu düşünürsek bir şekilde bu hastalığa maruz kalma ihtimalimiz düşükte olsa olası. Bu sebeple ellerimizin temizliğine önem vermeliyiz. Hapşırırken ve öksürürken ağzımızı kapamalıyız.

Çin’e seyehat etme mecburiyetiniz varsa, yapılan seyahatlerde mutlaka maske kullanılmalıdır.