Distopik Kitap Önerileri / En İyi Distopya Kitaplar

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Distopik kitap önerilerine başlamadan önce, bilmeyenler için Distopya kavramını açıklamakta fayda var.  Distopya; ütopya kavramının tamamen zıttıdır. Ütopyalar ideal toplum yapısının ele alındığı durumlarda kullanılan bir kelimedir. Distopya da ise durum tam tersidir. Genelde gelecekte yada olmayan bir dünyada geçen, toplum yapısındaki bozulmalar sonucunda ortaya çıkan tamamen karamsar bir geleceği ele alınır. Toplumun içinde bulunduğu, siyasi, dini, toplumsal, ekonomik bozulmalar sonucunda ortaya çıkan herşeyin olumsuz olduğu bir toplum yapısını anlatırlar.

Her toplumun mutlaka kendinden bir şeyler bulabileceği, okurken düşünmeye sevk eden, bazen tüylerimizi ürperten, bazen gözlerimi ve zihnimizi açan distopik kitaplara gelin yakından bakalım. Kitapların sıralaması tamamen kendi düşüncemize göredir. En iyi yada en kötü şeklinde bir sıralama söz konusu değildir.1984 – George Orwell

1984Distopik kitap önerileri dendiğinde şüphesiz ilk akla gelen kitap George Orwell’in muhteşem eseri 1984’tür. Böyle olmasının tabi ki bir nedeni var. Eğer popüler olan şeyler hoşunuza gitmiyorsa, bu sebeple bu kitabı sürekli ertelediyseniz bu inadı bir kenara bırakmanız gerekecek. Bu kitap gerçekten zihniniz en derinlerine dokunacak, çoğu zaman sizi derinden sarsacak. Düşünmeyen, sorgulamayan, hakkını aramayan toplumların ne hale gelebileceğini mükemmel bir negatif abartıyla anlatan bu eserde çoğu zaman kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Kitapta sıkça okuyacağınız “Savaş barıştır, Özgürlük köleliktir, Cahillik güçtür.” sloganı yıllar boyunca aklınızdan çıkmayacak.

Beyaz perdeye de uyarlanmış olan 1984  kitabını mutlaka okumanızı ve filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz, pişman olmayacaksınız.

Cesur Yeni Dünya (Brave New World) – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya kitabında; anne, baba, aile gibi kavramların olmadığı bir geleceğin içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Bu dünya insanlara, uyurken empoze edilen fikirler sayesinde, düşünme yetilerinden uzaklaştırılmış, tek düşünce yapısına sahip insanların yaşadığı bir yer halinde. Doğuştan sınıflandırılmış, tamamen emir komutaya uygun bir insan yapısının olduğu bu distopya’da doğumlar tamamen kuluçka merkezlerinde kontrollü şekilde yapılmakta.

Her distopyada olduğu gibi bu kitapta da bir insanın çevresini sorgulamaya başlamasıyla olaylar gelişmeye başlıyor 🙂 Okumanızı şiddetle önderdiğimiz kitaplardan olan Cesur Yeni Dünya’nın sinema filmi de mevcut.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

George Orwell’in belki de 1984 kadar mükemmel olan bir diğer eseridir. Bu kitap hayvanların yaşadıkları çiftliği ele geçirmeleri ve yönetime el koymalarını konu almaktadır. Böyle söylendiğinde bir çocuk romanı gibi gözükse de bu kitap sosyalizm sistemini eleştiren muhteşem bir kitaptır. 1984 kitabında kapitalist düzeni yerden yere vuran Orwell bu eserinde ise Sosyalizm’in gerçeklerini gözler önüne sermektedir.

Kitaptaki her hayvan ve karakter sosyalist sistemdeki ünlü bir kişiyi yada toplumsal bir sınıfı simgelemektedir. Kitabı okudukça zaten kişilere ve konuya biraz hakimseniz bunu hemen kavrayabiliyorsunuz. Eğer distopya türünden ilk defa bir kitap okuyacaksanız Hayvan Çiftliği iyi bir distopik kitap olabilir.Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Kitapların olmadığı bir gelecek düşünün. Kitap okumanın suç sayıldığı, itfaiyelerin yangın söndürmek yerine kitap yakarak yangın çıkardığı bir gelecek. Bu kitap ismini kitapların yanma sıcaklığı olan yaklaşık 232 derece yani 451 Fahrenheit sıcaklığından almaktadır.

Bu kitabın Netflix yapımı güzel bir film uygulaması da bulunmaktadır.

Demir Ökçe – Jack London

En eski distopik kitaplardan biri olan Demir Ökçe, efsane yazar Jack London tarafından kaleme alınmıştır. Kapitalist düzenin ayrımcılıklarına değinen cesurca yazılmış, günümüze ışık tutan bir distopik romandır. Bu kitabı okurken de günümüzden çok şey bulacaksınız ve yazarın gelecek görüşlülüğüne şaşacaksınız.Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Kapitalizm ve anarşizmle yönetilen iki farklı toplumun yaşayışlarını, ilişkilerini ele alan bir romandır. Şüphesiz ki bugün piyasaya çıkmış olsa Dünya’da en çok satanlar listesini alt üst edeceğine eminiz. Anarres (Anarşiden yola çıkılan bir isim) ve Urras (ussr ve usa’den esinlenilmiş) toplumlarının durumlarını muhteşem betimlemelerle ele almıştır.

İdeal toplum düzeni hakkındaki fikirlerinizi temelden değiştirebilecek olan bu eseri okuyup etkilenmemek mümkün değil.

Bu yazıyı paylaşmak için;
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin