Platform Konusu, El Hoyo Film Özeti ve Yorum

Netflix’in, İspanyol yapımı yeni filmini inceleyeceğiz. Platform film konusu ve özetini sizlerle paylaşacağız film hakkında yorumlarda bulunacağız. Keyifli okumalar.

Platform Konusu

Yüzlerce kattan oluşan bir hapishanede yemek dağıtımı en üst kattan alt kata doğru inen bir platformla sağlanmaktadır. En üstte güzel yemeklerle tıka basa dolu olan platform aşağı inmeye başladıkça boşalır. Belirli bir kattan sonra hiç yemek kalmaz.. Üst kattakilerin alttakilere göre daha iyi beslendiği bir hapishanede bir adam, herkese yeterince yemek ulaşması için sisteme karşı bir isyan başlatır.

Mahkumlar ikişer kişilik gruplar halinde katlarda bulunmaktadırlar. Her ay bulundukları kat rastgele değişmektedir. Bir ay yüksek bir katta bulunan mahkumlar bir sonraki ay en alt katlarda olabilir ve aç kalabilirler. Platform filmi gerçekten harika bir sistem eleştirisi olmuş diyebiliriz. Daha ayrıntılı bir inceleme için okumaya devam ediniz.

Platform Yorum

Bu bölümde spoiler vermeden Platform (El Hoyo) filmini yorumlayacağız. Aşağıda yer alan özet kısmında ise spoiler olacak.

Platform gerçekten harika bir sistem eleştirisi olmuş diyebiliriz. Buradaki hapishane hepimizin içine hapsolduğu toplum yapısından başka bir şey değil! Güçlünün güçsüzü ezdiği bir dünyada yaşadığımız aşikar. Halbuki imkanı olan herkes ihtiyacı kadar alsa bu dünya hepimize yetmez mi? İşte Platform tam olarak bunu konu almakta.

Başrol karakterimiz Goreng, diploma almak karşılığında bu hapishaneye 6 aylığına gönüllü olarak girmeyi kabul etmiştir. Ancak içerisi hakkında en ufak bir fikri yoktur. Orta katlarda her şey yolundayken üst ve alt katlarda işler çok daha farklıdır.

platform film özeti

Platform Film Özeti

Gelelim spoiler kısmına 🙂 Yukarıda da belirttiğimiz gibi Goreng diploma karşılığı gönüllü olarak hapse girmiştir. Orta katlarda gözünü açan ana karakterimiz, akıl sağlığını kaybetmiş yaşlı birisi ile aynı katı paylaşmaktadır. Kat arkadaşı kendisine çok önemli bir şey söyler: Orta katlarda kalmak için dua et. Alt katlar ve üst katlar sana göre değil. Gerçekten de orta katlarda herşey yolundadır. En başta üsttekilerin artıklarını yemek zor gelse de zamanla alışır. Ancak Goreng, asıl gerçekle bir ay sonra çok altlarda bir kata düşmeleri ile yüzleşir. Oda arkadaşı ondan önce uyanarak onu bağlamıştır. Alt katlara yemek ulaşmadığı için 1 ay boyunca yavaş yavaş onun etlerini yiyecektir!

Goreng bir şekilde bu işten sıyrılır ve bir sonraki ay üst katlardan birine çıkar. Burada uzun yıllar bu sisteme çalışmış bir kadın ile oda arkadaşı olurlar. Kadın alt katındaki insanları güzel sözlerle ikna etmeye çalışmaktadır. ”Lütfen ihtiyacınız kadar yiyin, Alt kattakiler için de bırakın.” diyerek yalvarır. Sisteme karşı hala bir umudu vardır. Ona göre burası insanları eğitmek, toplum yaşantısına adapte etmek için yapılmış 200 katlı bir hapishanedir.

Bir sonraki ay burada 200 kat olduğunu sanan kadının 202.katta kendilerini bulmalarıyla şok geçirir ve kendini asar. Bu kata asla yemek ulaşmamaktadır ve Aşağıda hala çok fazla kat bulunmaktadır. Aşağıdaki insanlar birbirlerini yemeye çalışmaktadırlar. Sistem alt kattaki insanlara büyük çöküş yaşatmıştır. En sonunda 6.kata kadar çıkmayı başaran ana karakterimiz kat arkadaşını da ikna ederek burada küçük çaplı bir isyan çıkarmaya karar verir. İkisi de kendilerine silahlar yaparlar ve Platformla birlikte alt katlara inmeye başlarlar. Herkesin yemek yiyebilmesi için bunu denerler. Sistemi yöneten insanlara bir mesaj iletebilmek için ise bir tatlıyı kimseye yedirmezler.

Filmin Sonu

Filmin sonunda verilmeye çalışılmış bir mesaj var. Bunu film karakterlerinin ağzından da duymaktayız. 333.kat son kat ve burada bir çocuk tek başına bulunmakta. Kimseye yedirmedikleri tatlıyı burada çocukla paylaşan karakterlerimiz, mesaj olarak yönetime buradaki çocuğu göndermeyi düşünürler.

Peki bu mesaj yerine ulaştı mı?

Filmin yönetmeni Galder Gaztelu-Urrutia, verdiği röportajda filmin açık uçlu sonu hakkında konuştu. Gaztelu-Urrutia, “Sizce filmde yaşananlardan sonra ne oluyor, mesaj yerine ulaşıyor mu” sorusunu şöyle cevaplıyor: “Bu topluma sormanız gereken bir şey. Bu hepimize bağlı. Bu dünyaya adım atmış en sefil tür olmaya devam etmek isteyip istemediğimize bağlı…”

Filmin sosyolojik çıkarımlarına da değinen Gaztelu-Urrutia, Platform konusu ile toplumsal sorunları gözler önüne sermeyi amaçlıyor, izleyiciye bir şey telkin etmek veya ders vermek gibi bir amacının olmadığını belirtiyor.

Diğer Netflix önerilerimiz için buraya tıklayınız.

Platform Konusu, El Hoyo Film Özeti ve Yorum” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.