Kağıttan Kuş Yapımı Resimli Anlatım | Kendin Yap Origami

Bu yazıda origami teknikleri ile kağıttan kuş yapımı resimli anlatım konusundan bahsedeceğiz. Kağıttan turna kuşu nasıl yapılır resimlerle detaylı şekilde adım adım anlatacağız.

Kağıttan Kuş Yapımı

Yapım aşamasına başlarken sahip olmamız gereken tek ekipmanımız bir kağıt. Biz bu projede 15cm kenar uzunluğuna sahip kare şeklinde bir kağıt kullanacağız. Kağıdınızın kare olması gerektiğini unutmayınız.

1.Adım: Köşeden Köşeye Katlama

İlk adım olarak kare kağıdımızı çapraz olarak köşeden köşeye katlayacağız. Aynı işlemi her köşe için tekrarlayacağız. Böylece kağıdımız görsellerdeki gibi x şeklinde bir ize sahip olacak. Kenarları doğru şekilde hizaladığınızdan emin olun, aksi takdirde kuşunuzu katlarken sorun yaşayabilirsiniz.

2. Adım: Tersten Artı Şeklinde Katlama

İkinci adımda kağıdı ters çevireceğiz ve kağıdı + şeklinde biz iz oluşması için sırayla yatay ve dikey olarak ikiye katlayacağız. Bu katlama işlemini x işaretini yaptığımız yüzle değil diğer yüzle yapacağız. Hizlamayı düzgün yaptığınızdan emin olarak katlama işlemini yapınız. Aksi taktirde yamuk olur ve ortaya güzel bir görüntü çıkmaz.

Akordiyon Kıvrımı

Renkli tarafı aşağıda tutarak kareyi yukarı kaldırın. Kareyi, köşelerden biri size bakacak şekilde çevirin.

İki yan köşeyi iç tarafa getirip bsastıracağzı. Aşağıdaki görsellere baktığınızda çok daha açıklayıcı olacak.

4.Adım: Köşeleri İçe Katlama

Akordiyon’un açık ucu size doğru bakarken. Sağ ve sol üst köşelerin ortalarından iki açık ucu da içe katlayacağız. Aşağıdaki görsellerde çok daha anlaşılır bir şekilde göreceksiniz. Bu işlemi iki köşe için de tekrarlayacağız. Son görselde gözüktüğü gibi adeta bir uçurtmaya benzeyecek.

Burdan sonra aşağıdaki katlama işlemlerini görsellere göre sırası ile yapmamız gerekmekte. Buradan sonraki kısımları sözlü olarak anlatmak zorlaştığından görselleri sırası ile takip edebilirsiniz. Yeterli olmaması durumunda aşağıda yer alan videoyu izleyerek kağıttan kuş yapımı işlemini tamamlayabilirsiniz.

Proje ile ilgili görsellerin devamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Videolu Anlatım

Kağıttan Kuş Yapımı anlatımını yaptığımız yazımızın sonuna gelirken, projenin video versiyonuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Origami örneği verdiğimiz Turna kuşu yapımı yazımızın sonuna geldik. Evde kendiniz yapabileceğiniz harika ve eğlenceli projeler için Kendin Yap kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.