3D Yazıcı ile N95 Maske Yapımı | Kendin Yap DIY Projesi

Bu yazıda sizlere 3d Yazıcı ve bir adet n95 maske kullanarak birden fazla n95 maske yapımı nasıl olur bunu anlatacağız. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde Corona virüse (Covid-19) karşı aldığımız önlemler kapsamında maske takmak çok önemli. Sürekli aynı maskeyi uzun süre takmak tıbbi açıdan zararlı durumda.

Bu projede eskiyen maskemizin parçarlını kullanarak, 3d yazıcıdan basacağımız parçalarla birleştirerek kendi N95 maskemizi yapacağız. N95 maskem olsa zaten bu projeyi yapmam diyebilirsiniz. Ancak bu proje bir maske ile yaklaşık 3 4 adet maske elde etmek için yapılmaktadır.

Proje Amacı

Bu proje ile bir N95 maskeden 33mm x 75mm boyutlarında 4 adet filtre keserek, 3d printer yardımıyla 4 adet maske üretmek. Filtre kısmı takılıp çıkarılabilir olduğundan filtreyi söküp kolayca dezenfekte edip tekrar kullanılabilir yada filtre değiştirilebilir.

Malzeme Listesi

Bu projeyi yapabilmemiz için 3d yazıcıya ihtiyacımız var. Eğer printer’ınız yoksa bile aşağıda yer alan çizim dosyaları yardımıyla bu parçaları yazıcı sahibi bir arkadaşınızdan yada baskı hizmeti veren bir yerden temin edebilirsiniz.

  • 3d yazıcı
  • Filament
  • N95 Maske
  • Yoga Matı ( Maskenin yüze gelen kısmını yumuşak tutmak için. İsteğe bağlı olarak başka malzeme de kullanabilirsiniz.)
  • Lastik Kayış

Uyarı: Bu proje evde hobi amaçlı yapabileceğiniz bir projedir. Tıbbi bir proje değildir. Başarıya ulaşacağı ve sizi yüzde yüz virüsten koruyacağı tarafımızdan garanti edilmemektedir.

Virüse Karşı Maske Yapımı

Maske yaparken dikkat etmemiz gereken son bir kaç adım var:

  1. Filtre, filtre kutusuna mükemmel şekilde oturmalı ve etrafı tamamen kapatmalıdır. 33 mm x 75 mm
  2. Filtre kutusunda bir conta (lastik bant) bulunmalı ve maskeye sıkıca tutturulmalıdır.
  3. Lütfen maskenin yüzünüze sıkıca kapandığından emin olun. Değilse filtrelenmemiş hava emer.
  4. Kayışlar elastik VE ayarlanabilir (Velcro) olmalıdır. İyi uyum ve rahatlık için gereklidir.

Çizim Dosyaları

STL formatında maske parçalarının çizimleri aşağıda yer almaktadır.

Maske Çizimi

Filtre

Filtre Yuvası

Çizim dosyaları yer alan parçarlı çıkardıysanız, aşağıda yer alan videoları adım adım takip ederek maske yapım işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

1.Adım: Fitreyi Kutuya Yerleştirmek

Filtre kutusu ve filtre süzgeci, tam olarak 33mm x 75mm’lik bir parça N95 filtre kesimini güvenli bir şekilde tutacak şekilde tasarlanmıştır. Her iki boyutta daha büyük veya daha küçük olması, filtrenin hava yoluyla geçmesine ve sizi kirletici maddelere (korona virüsü dahil) maruz bırakmasına neden olabilir.

2.Adım: Filtreyi Yerleştirme

Bu tasarım sayesinde maske filtresi kolaylıkla değiştirilebilir yada temizlenebilir.

3. Aşama Maskeye Yüz Koruyucu Ekleme

İşlem sonunda maskeyi yüzümüze taktığımızda uzun süreli kullanımlarda konfor sağlayacağız ve maske yüzümüzü acıtmayacak.

4. Adım: Çek Valf Yapımı

Bu işlem sayesinde soluduğumuz hava filtreden geçecek. Çek valf sistemi havanın filtrelenmesi için yararlı olacak bir işlemdir.

Askı Yapma

Maskemiz için askı yapma aşaması. Burada esnek lastikli bir malzeme kullanmak çok önemli. Aksi taktirde maske bizi rahatsız edebilir ve kullanmamızı zorlaştırabilir.

Son Adım: Filtrelerin Kesilmesi 

Daha önce yukarıda da bir çok kez bahsettiğimiz gibi filtrelerin boyutlarının doğru kesilmesi çok önemli. Aksi taktirde soluduğumuz hava filtrelenmeyecektir. Bu sebeple aşağıda yer alan videoda olduğu gibi dikkatli bir şekilde parçaları kesmemiz gerekmektedir.

N95 maske yapımı projemizin sonuna geldik. Bu proje instructables.com sitesinden sizler için Türkçe’ye çevrilmiştir. Proje kendi projemiz değildir.

 

Kaynak: https://www.instructables.com/