Kasırga Nedir, Kasırgalar Nasıl Oluşur, Çeşitleri Nelerdir

Kasırga nedir, kasırga neden oluşur, kasırgaların sebep olduğu yıkımlar önlenebilir mi sorularını blog yazımızda cevaplayacağız.

Kasırga Nedir?

Kasırgalar dünyadaki en şiddetli fırtınalardır. İnsanlar bu fırtınaları bulundukları yere bağlı olarak tayfun veya siklon gibi başka isimlerle adlandırırlar. Tüm bu fırtınalar için bilimsel terim tropikal siklondur. Sadece Atlantik Okyanusu veya Doğu Pasifik Okyanusu üzerinde oluşan tropikal siklonlara “kasırga” denir.

siklon nedir

 

Kasırgalar Neden Oluşur?

Tropikal siklonlar, yakıt olarak ılık, nemli hava kullanan dev motorlara benzer. Bu nedenle sadece ekvatorun yakınındaki ılık okyanus sularında oluşurlar. Okyanus üzerindeki ılık, nemli hava yüzeye yakın bir yerden yukarıya doğru yükselir. Bu hava yüzeyden yukarı ve uzağa hareket ettiğinden, yüzeyin yakınında daha az hava kalır. Yani ılık hava yükselir ve aşağıda daha düşük bir hava basıncı oluşur.Yüksek hava basıncı olan çevre bölgelerden gelen hava, düşük basınç alanına girer. Sonra bu “yeni” hava ısınır, nemlenir ve yükselir. Sıcak hava yükselmeye devam ettikçe, çevredeki hava yerini almak için içeri girer. Isınan nemli hava yükselip soğudukça, havada su bulutları oluşturur. Bulutların ve rüzgarın tüm sistemi dönüyor ve büyüyor, okyanusun yüzeyinden buharlaşan ısı ve su ile besleniyor.

Ekvatorun kuzeyinde oluşan fırtınalar saat yönünün tersine döner. Ekvatorun güneyindeki fırtınalar saat yönünde döner. Bu fark, Dünya’nın kendi ekseni üzerinde dönmesinden kaynaklanmaktadır.

Fırtına sistemi daha hızlı ve daha hızlı döndükçe, merkezde bir göz oluşur. Bu göz içinde çok düşük hava basıncı olması sebebiyle bu olan çok sakin ve berraktır.Tropikal Kasırga Nedir

Dönen fırtınadaki rüzgarlar 39 mil / saat’e ulaştığında, fırtınaya “tropikal fırtına” denir. Ve rüzgar hızları 74 mil / saat’e ulaştığında ise “tropikal siklon” veya tropikal kasırga olarak adlandırılır.

Tropikal siklonlar genellikle karaya ulaştıklarında zayıflar. Çünkü artık ılık okyanus sularından gelen enerji tarafından “beslenmezler”. Bununla birlikte, genellikle iç kısımlara doğru hareket ederler. Kasırgalar yağmur döküp tamamen ölmeden önce çok fazla rüzgar hasarına neden olurlar.

Kasırga Çeşitleri Nelerdir

Kasırgalar rüzgar şiddetlerine göre farklı kategorilerde ele alınmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Kategori 1 : Saatte 74-95 mil (119-153 km)
  • Kategori 2 : saatte 96-110 mil (155-177 km)
  • Kategori 3 : saatte 110-130 mil
  • Kategori 4 : saatte 131-154 mil
  • Kategori 5 : saatte 155 mil ve üstü

Tarihin en şiddetli kasırgalarından biri olan 5.kategoride yer alan Katrina kasırgasının verdiği hasarı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Gök olaylarını seviyorsanız Aurora Nedir? yazımız tam sana göre buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.