Homo Sapiens Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Homo Sapiens Nedir?

Homo Sapiens, Latince bilge adam anlamına gelmektedir. Nesli tükenmemiş, yaşayan tek insan türüdür. Modern insan olarak bilinen, bizim de içinde bulunduğumuz günümüz insanına verilen isimdir homosapien.

Homo sapiens adı , 1758 yılında modern biyolojik sınıflandırma babası Carolus Linnaeus tarafından bulunmuş ve kullanılmıştır. İnsanların fiziksel olarak primatlara diğer bilinen canlı organizmalardan daha fazla benzediği uzun zamandan beri biliniyordu , ama o zamanlar insanı doğanın geri kalanı için kullanılan aynı çerçevede sınıflandırmak cesaret verici bir hareketti. Sadece vücut yapısındaki benzerliklerle ilgilenen Linnaeus, Sapiens türünü, zihinsel ve fiziksel olarak çok fazla farklılığa sahip olan maymunlardan ayırmakta zorluklar yaşadı.dinazorları yok eden meteor

Bilinen En Eski İnsan İskeleti

Eski bir insan türüne ait bilinen en eski fosil 4.4 Milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Ardi‘ye ait. Ardi’nin adı Ardipithecus ramidus türünün kısaltmasından gelmektedir. 1994 yılında Etiyopya’da bulunmuştur.

en eski insan
Bulunan en eski insansı fosil Ardi’nin tahmini dış görünüşü

Homo Sapiens Nerede Ortaya Çıktı?

Bu sorunun cevabı yeni buluntularla sürekli değişmektedir. Konu ile ilgilenen bilim insanlarının Ekim 2019 tarihli son açıklamasına göre ilk insanların anavatanı Botsvana isimli Afrika ülkesi! 

Şuan kurak bir bölge olsa da ilk insanların 200.000 yıl önce Botsvana’da Zambezi Nehri’nin güneyinde kalan bölgede yaşadıkları düşünülüyor. Bölge incelendiğinde, bölgenin 200000 yıl önce çevresinden izole sulak ve insanlar için elverişli bir ortam olduğu ortaya çıkıyor.

Bölge şartları sebebiyle insanların 70 bin yıl burada kaldığı ve ardından 130 bin yıl önce insanlar üç grup şeklinde dağıldılar ve göç ettiler. İlk grup kuzeydoğuya, 20 bin yıl sonra ikinci grup güney batıya göç etti. Üçüncü grup ise bu bölgede kaldır. Bazı çevreler tarafından kabul gören, bazıları tarafından ise hala tartışılan bu son gelişmeler yaşan son insan türü homo sapiens in buradan Dünya’ya yayıldığını öngörüyor.

insanlar dünyaya nereden dağıldı
E.K.F. CHAN ET AL/NATURE 2019

 

1217 DNA örneği inceleyen araştırmacılar, bölgedeki fosilleri ve arkeolojik buluntuları inceleyerek, bilgisayar ortamında geliştirdikleri iklim simülatörleri ile bölgenin o zamanlar nasıl bir yer olabileceğine dair bulgulara ulaştılar.

 

 

Kaynak: https://www.britannica.com/topic/Homo-sapiens/