Sosyal Mesafe Dedektörü Yapımı | Arduino Projesi

Bu projede Arduino ile Sosyal Mesafe Dedektörü Yapımı projesinden bahsedeceğiz. Yapımı oldukça kolay ve ucuz olan bu yenilikçi proje ile herkesten farklı bir Arduino projesi yapabileceksiniz. Yenilikleri kaçırmamak ve her zaman güncel projeleri görebilmek için Bilinti.com‘u takipte kal!

Özellikle kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız ve bir de toplu taşıma kullanıyorsanız hiç kimsenin sosyal mesafe kurallarına uymadığını göreceksiniz. Kendimizi korumamız için bu kurala uymamız şart. Bir kaç basit elektronik parça ve Arduino ile size gereğinden yakın olan insanları konuşmadan uyarabileceksiniz 🙂

Malzeme Listesi

  • Arduino Nano (Klon yada orjinal fark etmez)
  • HC-SR04 Ultrasonik Sensör
  • 9v Pil Soketi
  • 9V Pil
  • 5V Buzzer
  • Dişi-Dişi Jumper Kablo
  • On-Off Switch

İşte gerekli malzemeler yalnızca bu kadar. Ancak burada bir ekleme yapmamız gerekiyor. Bu malzemeleri bir arada tutmak için bir kasaya ihtiyacınız var. Burada bir pan tilt yada HC-SR04 sensör tutucudan faydalanabilirsiniz. Kendinize özgü yaratıcı bir tasarım yapabilirsiniz yada 3d çizim dosyasını paylaştığımız kasayı bi 3d yazıcı yardımıyla çıkarabilirsiniz. İndirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Üç Boyutlu Çizim Dosyası

Sosyal Mesafe Dedektörü Bağlantı Şeması

Aşağıda yer alan bağlantı şemasına sağdık kalarak ürünlerimize Arduino’ya takacağız. Bağlantı şemasındakilerle aynı pinleri kullanmamız önemli. Çünkü yazılımımız bu bağlantılara göre yapıldı.

Pilimizin bitmemesi ve en önemlisi projemizin sadece istediğimiz zamanlarda çalışabilmesi için enerjiyi açıp kapatabileceğimiz bir switch kullanacağız.

arduino social distance detector

Bağlantımızı doğru yaptığımıza emin olduktan sonra şimdi yazılım kısmına geçebiliriz.

Arduino Kodları

Aşağıda yer alan kodları Arduino IDE arayüz programımızın içine kopyala yapıştır yaparak, bu programı Arduino’muzun içine yüklememiz yeterli olacak.

İşte projemizi yapmak bu kadar kolay. Bitirdiğinizde projeniz aşağı yukarı bu fotoğraflardaki gibi görünecek.

Yeniliklerden haberdar olmak ve en yeni Arduino projelerini herkesten önce görmek için Arduino Projeleri kategorimizi takipte kalın!