Kumanda ile Lamba Yakma Arduino Projesi | Akıllı Ev Sistemi

Bu yazıda sizlere Arduino kullanarak Kumanda ile lamba yakma projesini anlatacağız. Bu karantina günlerinde canınız sıkılıyorsa bu Arduino projesini evinizdeki lambalara uygulayabilirsiniz.

Not: Bu proje sadece lambalarla yapılmak zorunda değildir. Başka ürünlerle de bu uygulama yapılabilir. Bağlantı şemasında lamba bağlanan yere başka bir şey bağlarsanız onu kontrol edersiniz.

Proje bağlantı şemasında 220v kullanılmaktadır. Lütfen projeyi yaparken Elektrik hattının kesildiğine emin olunuz ve elektriğe kapılmamaya özen gösteriniz.

Akıllı Ev projesi yada IOT (internet of things) dediğimiz projelere örnek gösterebileceğimiz bir uygulamadır. Günümüzde nesnelerin interneti çağında bu tarz uygulamalar gittikçe önem kazanmaktadır. Sizde nesnelerin interneti çağına bu uygulama ile giriş yapabilirsiniz.

Burada yer alan videoda projenin yapımı kısaca video şekline anlatılmıştır. Yazının devamında malzeme listesini, bağlantı şemasını ve Arduino kodlarını indirmeniz için gereken linki bulacaksınız.

Malzeme Listesi

  • Arduino Nano (Başka modelde kullanılabilir, biz Nano’ya göre anlatacağız.)
  • Ir Kumanda Seti
  • 4 Kanal Röle Modülü
  • 12v 1A Adaptör
  • Dc Jack Şasesi. (Adaptörü Takmak İçin)

Bağlantı Şeması

Aşağıda yer alan bağlantı şemasını uygulayınız. Bağlantıyı yaparken hatta elektrik olmadığından emin olunuz! 220V haricinde diğer bağlantıları normal jumper kablo kullanarak yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan proje videosunda lehim yapılmıştır ancak siz jumper kablo kullanabilirsiniz.

Arduino Akıllı Ev Projesi

 

Projenin oldukça kolay bir bağlantı şeması var. Tüm bağlantıyı yukarıdaki şemaya göre yapmanız gerekmektedir. Aşağıda paylaşacağımız Arduino kodları bu bağlantı şemasına göre yapılmıştır.

Arduino Kodları

Öncelikle buraya tıklayarak Arduino kodlarını indirmeniz gerekmektedir. Karşınıza bir Zip dosyası çıkacak. Bu dosya içerisinde bağlantı şemasının yüksek çözünürlüklü hali ve Arduino kodları bulunmaktadır. Arduino kodlarınızı doğrudan Arduino IDE programı ile Nano kartımızın içerisinde yükleyeceğiz. Daha sonra ır kumanda ile röleye bağladığımız lambalara aç kapa yapabileceğiz.

Kumanda ile lamba yakma uygulamamız sona erdi. Projeyi beğendiyseniz Arduino Projeleri kategorimizi inceleyerek burada yer alan diğer projeleri de yapabilirsiniz.