El Yıkama Zamanlayıcısı | Corona Arduino Projesi

Bu Arduino projesinde Corona virüsüne karşı bir El Yıkama Zamanlayıcısı yapacağız. Bildiğiniz üzere bu virüsten korunmak için dışarıdan geldikten sonra elimizi uzun bir süre yıkamamız gerekmektedir.

Bu yapımı kolay proje ile, aile bireylerinizi Covid-19’a karşı bilinçlendirebilir ve koruyabilirsiniz. Sırasıyla malzeme listesi, bağlantı şeması ve arduino kodlarından bahsedeceğiz.

Malzeme Listesi

El yıkama zamanlayıcısı için sadece bir Arduino’ya, bir sensöre ve bir rgb lede ihtiyacımız var. Hepsi bu kadar. Oldukça maliyetsiz bir proje.

İşte proje yapımı için gereken ürünler bu kadar. Şimdi bağlantı kısmına geçeceğiz.

Bağlantı Şeması

Şimdi sensörümüzü ve ledimizi Arduino’ya bağlayacağız. Led’imiz ortak katot olduğundan uzun bacak ortak eksi ucumuzdur. Sensörümüz ise dijital veri çıkışı vermektedir. Bu sebeple dijital pinlerden birine bağlantı yapacağız.

Projenin çalışma mantığı oldukça basit. Elimizi sensöre gösterdikten sonra ellerimizi köpüklemeye başlayacağız. Led rengi yeşil olduğunda ise ellerimizi yıkamaya başlayacağız.

arduino corona projesi

Arduino Kodları

Aşağıda yer alan kodları, Arduino IDE arayüz programını kullanarak Uno mikrodenetleyici kartımızın içine yükleyeceğiz. Projemizi böylelikle tamamlayacağız.

Böylelikle el yıkama zamanlayıcısı projemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Koronavirüs hakkında daha fazla bilgi almak için Corona Virüsü Korunma Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.