EKG Sensörü Arduino Projesi | AD8232 ECG Uygulaması

Bu uygulamada EKG Sensörü Arduino Projesi yapacağız. AD8232 Ekg (ECG) sensörü ile kalp hareketlerini ölçeceğiz. Arduino seri ekran portumuzdan kalp atış grafiğini gözlemleyeceğiz. Yazı içerisinde gerekli bağlantı şeması, arduino kodları ve malzeme listesi yer alacaktır. Unutmadan hatırlatmakta fayda var. Bu uygulama profesyonel tıbbi amaçlarla kullanılmaz. Eğlence amaçlı yada proje amaçlıdır.

Malzeme Listesi

  • Arduino Uno
  • AD8232 Ekg Sensörü
  • Jumper Kablolar

Ekg sensör seti içerisinde vücuda bağlanan aparatlar bulunduğundan ekstra bir malzemeye ihtiyacımız kalmıyor. Ekstra bir ürüne ihtiyacımız yok.

AD8232 EKG Sensörü

AD8232 EKG sensörü, kalp atışlarını ölçen bir sensördür. Vücuda bağlanan pedler vasıtasıyla elde edilen verilen Analog sinyaller halinde Arduino’ya aktarılır. Arduino gerekli kütüphane ve kodlar yardımıyla bu analog sinyalleri EKG verilerine dönüştürür. Böylece anlamlı kalp atış verileri elde edilir.

EKG sensörün yanında gelen pedler vücuda aşağıdaki iki ihtimalden biri seçilerek bağlanmalıdır. En sağlıklı veri ölçümleri bu şekillerde yapılabilmektedir.

Pedler vücuda görseldeki gibi takılır. Ardından pedlerin çıkış ucunda yer alan jack sensörün üzerine takılır. Ekstra bir ara eleman vs. gerekmemektedir.

AD8232 Arduino Bağlantı

Bağlantı şemamız oldukça kolay. Sensörü Jumper kablolar yardımı ile Arduino’ya aşağıdaki gibi bağlayabiliriz. Bağlantıyı kolaylaştırmak adına bir breadboard üzerinde devre tamamlanabilir.

Arduino – AD8232
3.3V – 3.3V (Modülün Güç Kaynağı)
GND – GND (Zemin)
10 –  LO + (Potansiyel Tespit (PLUS))
11 – LO- (Potansiyel Tespit Algılama (MINUS))
A0 –  Outout (Sensör Çıkışı)
(SDN boşta)

Arduino Kodları

Ekg ölçüm cihazımız neredeyse hazır. Son aşamamız olan Arduino kodlarını yüklemeye geldik. Oldukça basit birkaç satırdan oluşan arduino kodumuz var. Aşağıdaki kodu kopyalayıp Arduono IDE programı ile doğrudan kendi kartınıza yükleyebilirsiniz.

Kodu yükledikten sonra Serial Plotter kısmından ölçülen verileri takip edebilirsiniz.

 

Serial Plotter kısmını açtığınızda aşağıdakine benzer bir grafik görüntüleyeceksiniz.

arduino ekg sensörü kullanımı

 

EKG Sensörü Arduino Projesinin sonuna geldik. Arduino projeleri kategorimizi ziyaret ederek diğer projelere göz atabilirsiniz.