Arduino ile Park Sensörü Yapımı / Parking Sensor HC-SR04

Arduino Uno kullanarak park sensörü nasıl yapılır yazımızda bundan bahsedeceğiz. Mesafe yaklaştıkça yada uzaklaştıkça ses çıkaran bir proje olacak. Gerekli olan malzemeleri, yazılımı ve bağlantı şemasını yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızın devamında ultrasonik sensörün çalışma mantığını okuyabilirsiniz.

arduino nedir

Arduino Park Sensörü Malzemeler

  • Arduino Uno
  • HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü
  • 5V Buzzer
  • Jumper Kablolar

Not: Projeye başlamadan önce Arduino ultrasonic kütüphanesini indirmeyi unutmayınız.

Arduino IDE programında Sketch > Include Library > Manage Libraries adımlarını takip ederek Ultrasonic Library indirebilirsiniz.

 

Arduino Bağlantı Şeması

Aşağıda yer alan resimdeki gibi bir bağlantı yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak buzzer’ın + bacağı ile arduino bağlantısı arasına 220r’lik bir direnç takabilirsiniz. Bu işlem buzzer’ın ömrünü arttırırken sesin biraz kısılmasına neden olur.

arduino ile park sensörü yapımı

Bağlantımızı şemadaki gibi tamamladıktan sonra yazılım yükleme işlemine geçebiliriz.

 

Arduino Park Sensörü Yazılımı

 

Yukarıda yer alan kodu Arduino IDE programımıza yapıştırıp, Arudino Uno programlama kartımıza yükleyebiliriz. Eğer “int dist = ultrasonic.Ranging(CM);” böyle bir hata ile karşılaşırsanız Ultrasonik sensör kütüphanesini yüklememişsiniz demektir.

 

Kaynak: https://create.arduino.cc/projecthub/vinicius-lopes/parking-sensor-with-arduino-53e598#toc-part-2-1

 

HC-SR04 Ultrasonik Sensör Nasıl Çalışır

Ultrasonik sensörün üzerinde iki adet göz yer almaktadır. Bu gözlerden birisi sesi gönderir. Diğeri ise sesi yakalar. Bir gözün gönderdiği ses dalgaları karşısına çıkan zemine çarparak geri döner. Geri dönen ses dalgalarını ise alıcı göz yakalar. Ultrasonik sensör sesin gidiş ve dönüşü arasındaki süreden yola çıkarak aradaki mesafeyi hesaplar. Böylece park sensörü yapımı, engelden kaçan robot yapımı gibi projelerde bu sensör kullanılır.