Arduino ile Mp3 Çalar Yapımı, DF Player Modülü Kullanımı

Bu yazıda DF Player Mp3 Modülü nasıl kullanılır bundan bahsedeceğiz. Mp3 çalar modülünün çalışma prensibinden, bağlantı şemasından ve Arduino ile kontrolü konularına değineceğiz. Bu devre mp3 formatındaki ses dosyalarını desteklediğinden doğal olarak akla öncelikle müzik çalar projesi gelmektedir. Ancak toplum yararına projelerden özellikle görme engelliler için projelerde sıkça kullanılmaktadır. Siz de bu tarz bir proje yapmak isterseniz bu ürünün kullanımı öğrenmenizde fayda vardır.

Arduino Olmadan Mp3 Çalar Yapma

DFMini Player modülü, bir bellek kartında depolanan sesleri çalmanıza yarayan küçük bir müzik çalar devresidir. Çok az güç tüketir.

DF Mp3 modülü Arduino olmadan da kontrol edilebilmektedir. Bunun için yalnızca aşağıda yer alan malzemelere sahip olmanız yeterlidir.

mp3 çalar yapımı

 

Yukarıdaki devrede gösterilen iki düğme müzik parçalarını değiştirmek ve ses seviyesini kontrol etmek için kullanılır.

IO1 pimine bağlı düğme, önceki parçaya gitmek ve ses seviyesini azaltmak için kullanılır.

Hızlı bir dokunuşla sistem önceki şarkıya döner, ancak düğmeye 1 saniyeden uzun süre basarsanız, sistem şarkının ses seviyesini azaltır.

IO2 pimine bağlı düğme, bir sonraki parçaya gitmek ve ses seviyesini artırmak için kullanılır.

Hızlı bir dokunuşla sistem bir sonraki şarkıya geçer, ancak düğmeye 1 saniyeden fazla basarsanız, sistem şarkının ses seviyesini artıracaktır. Böylece bir programlama kartı kullanmadan müzik dosyaları çalınabilir.Arduino ile Kullanımı

Bu adımda, ses kontrolü, aralık kontrolü, dengeleme komutları ve diğer özellikler Arduino tarafından gönderilecektir.

Arduino, seri aracılığıyla DFMini Player ile iletişim kurmalı ve kontrol komutlarını göndermelidir.

arduino df player kullanımı

İlk olarak, aşağıdaki şekilde gösterilen devreyi monte etmeliyiz.

Bu devreyi monte ettikten sonra, şarkıları bellek kartınıza eklemelisiniz. Bu adımda, şarkılar örneğin 01, 02, 03 olarak yeniden adlandırılmalıdır.

Arduino belirli bir parçayı yürütme komutunu gönderdiğinde bir sorun çıkacağı için şarkıları adlarıyla birlikte bırakamazsınız. Bu nedenle şarkılara 01, 02, 03 gibi isimler vermeniz gerekmektedir. Lütfen bunu unutmayınız.Dosyaları adlandırdıktan sonra, Arduino’nuza aşağıdaki kodları gönderebilirsiniz. Böylece Arduino ile Mp3 çalar sahibi olacaksınız.