Arduino ile Attiny85 Programlama

Bu yazıda Arduino ile Attiny85 programlama konusuna değineceğiz. Attiny85 nasıl programlanır detaylı olarak anlatacağız. Sadece birkaç pwm pinine ihtiyaç duyulan basit projelerde, yer sıkıntısı olan yerlerde ve maliyet açısından daha ekonomik olmasını istediğiniz projelerde bu mikroçipi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

ATtiny85 sadece bir mikro denetleyici olduğundan, onu programlamak için bir Arduino Uno’ya ihtiyacımız var. Bu projede nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Attiny85 Programlama

attiny85 programlama

Datasheet

Attiny85’e ait bağlantı şeması ve datasheet yukarıda bulunmaktadır.

ATtiny85’i programlamak için önce Arduino Uno’yu ISP moduna ayarlamamız gerekir. Arduino Uno’nuzu PC’ye bağlayın. Arduino IDE’yi açın ve ArduinoISP örnek dosyasını (Dosya -> Örnekler -> ArduinoISP) açın ve yükleyin.

Arduino IDE normal şartlarda Attiny85’i desteklemez. Desteklemesini sağlamak için; Arduino IDE’ye ATtiny panoları eklemeliyiz. Dosya -> Tercihler’i açın ve Ek Pano Yöneticisine bu linki yapıştırın

https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json.

attiny 85 nasıl programlanır

 

Bu işlemden sonra Tools -> Board -> Board Manager

 

Board Manager’i açtıktan sonra “attiny by Davis A. Mellis” yazan listeyi aşağı kaydırın. Buna tıklayın ve yükleyin.

 

Yüklemenin ardından Board menüsünde yeni bir giriş görebilirsiniz.

 

ATtiny85 ile Arduino Bağlantı

Şimdi yukarıdaki tüm adımlar hazır olduğunda attiny’i programlamaya başlayacağız. Aşağıdaki gibi breadboard kullanarak arduino uno’yu attiny85’e bağlayacağız.

Arduino Uno – ATtiny85

  • 5V – Vcc
  • Gnd – Gnd
  • Pin 13 – Pin 2
  • Pin 12 – Pin 1
  • Pin 11 – Pin 0
  • Pin 10 – Reset

attiny85 arduino

 

Arduino’daki RESET ve GND arasına 10 uF kapasitör ekleyin. Bu, programı attiny85’e yüklediğimizde arduino’nun otomatik sıfırlanmasını önlemek içindir. Elektrolitik kapasitör kullanıyorsanız anodun GND’ye girdiğinden emin olun

Programı ATtiny85’e yükleme

Şimdi Arduino IDE’ye geri dönelim. Araçlar -> Pano altında ATtiny’yi seçin. Ardından Araçlar -> İşlemci altında ATtiny85’i seçin. Ve Araçlar -> Saat altında 8 MHz (dahili) (Tools -> Processor. And select 8 MHz (internal) under Tools -> Clock.)  seçin.

Aşağıdaki görselleri takip ederek işlemi sonlandıracağız. Varsayılan olarak ATtiny85, 1MHz’de çalışır. 8MHz’de çalışmasını sağlamak için Araçlar -> Burn Bootloader’ı seçin. Görseller içinde Arduino blink örneği var. Blink örneğini açın ve pin numarasını 13’ten 0’a değiştirin ve yükleyin. Her şey başarılı olduysa görseldeki mesajı görebilirsiniz. Yanıp sönme programını ATtiny85’e yükledik ve şimdi test edelim.

Attiny85 Test Etme

Attiny85 programlama aşamaları sona erdi. Şimdi test etme zamanı. Arduino’daki tüm bağlantıları sökün ve Attiny’e güç vermek için bir kaynak bulundurun. Burada ATtiny85’e güç vermek için cr2025 kullanacağız.

Blink kodları